Od redakcji
Sytuacja w Danii
Sezon świąteczny w Danii oficjalnie się rozpoczął! W piątek, 1 listopada, w barach w całym kraju odbyła się premiera świątecznego piwa, która była okazją do licznych zabaw i świętowania. Wkrótce ulice, sklepy i domy wypełnią się bożonarodzeniowymi dekoracjami i światełkami. Coraz więcej osób otrzymuje już zaproszenia na tradycyjne przyjęcia świąteczne (Julefrokost), a zbliżający się czas świąt sprawia, że coraz trudniej znaleźć wolny termin na weekendowe spotkania.
Mimo świątecznego nastroju, przy stołach dominują poważniejsze rozmowy. W tym tygodniu uwagę mieszkańców przykuły trzy tematy: problem zagranicznych adopcji, przeprosiny Szwecji za działania młodzieży w Danii oraz dyskusja nad tym, kiedy należy przeprowadzić “rozmowę” o śmierci.
Większość partii politycznych opowiada się za przywróceniem możliwości adopcji zagranicznych. W tym tygodniu zamknięto jedyną w Danii agencję zajmującą się adopcjami międzynarodowymi, a jej zadania przejęło państwo. Jeszcze dwie dekady temu w Danii przeprowadzano około 600 takich adopcji rocznie, jednak w tym roku ich liczba spadła do zera. Dlaczego? Okazało się, że w wielu przypadkach rodzice biologiczni nie wyrazili zgody na adopcję swoich dzieci. Obecnie trwa śledztwo, a setki adoptowanych osób oczekują wyjaśnień na temat swojej sytuacji. Sprawa jest daleka od zakończenia, a adopcje międzynarodowe prawdopodobnie nie zostaną wznowione, dopóki nie pojawią się lepsze procedury i pełna jasność w tej kwestii.
Kolejnym problemem jest wzrost przemocy, za który odpowiadają młodzi przestępcy na wynajem ze Szwecji. W ostatnim roku znacząco wzrosła liczba brutalnych incydentów, a w wielu przypadkach sprawcami byli młodzi ludzie ze Szwecji. Premier Szwecji, Ulf Kristersson, odwiedził Danię w tym tygodniu, stwierdzając: „Szwecja ponosi odpowiedzialność – i zamierza ją wziąć na siebie”. Zacieśniono współpracę policyjną i wywiadowczą między Danią a Szwecją. Podobne działania podjęto również w Norwegii i Finlandii, które borykają się z podobnym problemem.
Na koniec temat ostatecznych rozmów – śmierci. W wielu duńskich gminach zachęca się do otwartej rozmowy na temat naszych oczekiwań dotyczących ostatnich chwil. Od 2017 roku w ponad 15 gminach realizowany jest program „Gotowi na rozmowę”, który pomaga przygotować się do tej trudnej rozmowy. Jak można to zrobić? Warto omówić z bliskimi, czy chcemy spędzić ostatnie chwile w domu czy w szpitalu, omówić szczegóły dotyczące pogrzebu i mediów społecznościowych, porozmawiać z lekarzem na temat reanimacji, spisać wolę dotyczącą leczenia oraz ustanowić pełnomocnictwo na przyszłość.
Dziękujemy za czytanie i udostępnianie Danii na Tacy!
Wszechświat LWID
LinkedIn: Dziękujemy, Pratik Hariharan, za pięć miesięcy na czele zespołu LinkedIn. Pod Twoim przewodnictwem nasza obecność na LinkedIn znacząco wzrosła (703 nowych obserwujących, 30% wskaźnik zaangażowania), a nowe talenty pisarskie zostały odkryte (10 autorskich artykułów od sześciu różnych autorów). Dzięki Tobie nasza widoczność osiągnęła nowy poziom – jak choćby obecność na TechBBQ. Teraz czas na rozwój Twoich własnych projektów medialnych, takich jak newsletter RentCulture.
P.S. Pratik nadal będzie dla nas pisał.
Poszukujemy nowego lidera zespołu LinkedIn! Zainteresowanych prosimy o kontakt na hr@lwid.dk lub przez naszą stronę LinkedIn. Jesteśmy miejscem, gdzie naprawdę można pokazać swoje umiejętności!
Linkedin - Instagram - Facebook - LWID App - Merchandise Store - Podcast - Website
Duńska polityka
Tygodniowy przegląd polityczny
Koniec fałszywych połączeń i SMS-ów: Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało stworzenie w najbliższych tygodniach ram prawnych, które umożliwią firmom telekomunikacyjnym weryfikację połączeń telefonicznych i wiadomości SMS w celu zatrzymania spoofingu. Finlandia już podjęła ten krok i jest w stanie zapobiec 200 000 fałszywym połączeniom każdego dnia. Spoofing to technika, którą oszuści wykorzystują do maskowania swoich prawdziwych numerów jako duńskich numerów w celu zdobycia danych z kart kredytowych lub innych cennych informacji.
Kiedy przestaniemy używać gazu do ogrzewania domów? Wiele partii politycznych prosi rząd o wyznaczenie daty zakończenia używania bojlerów gazowych. W miarę jak sieć ciepłownicza jest wdrażana w całym kraju, wciąż są osoby, które mówią jej „nie”, preferując kotły gazowe lub inne źródła ogrzewania. To wzbudziło obawy, ponieważ politycznym celem jest stopniowe wycofanie gazu, a ludzie powinni powoli przygotowywać się do wymiany swoich kotłów gazowych. Ustalenie jasnej daty końcowej powinno przyspieszyć ten proces.
Mette Frederiksen lobbuje wśród innych członków Rady Nordyckiej, aby przyznać Grenlandii i Wyspom Owczym pełne członkostwo. Pełny status członkowski oznacza, że będą miały równe prawa i będą traktowane jako „niezależne kraje” w Radzie Nordyckiej. To ważny krok w umożliwieniu Grenlandii i Wyspom Owczym prowadzenia bardziej niezależnej polityki zagranicznej.
Propozycje partii politycznych:
SF (Socjaliści) chcą wprowadzenia programu “darmowych posiłków w szkołach”. Zaproponowano stopniowe wdrażanie od 2025 roku, z zamiarem objęcia całego kraju do 2030 roku. Radikale Venstre (Socjalliberałowie) i Moderaterne (Socjalliberałowie) popierają ten pomysł. Socialdemokratiet (Socjaldemokraci) są przeciwni tej idei.
Członkowie Parlamentu Europejskiego z partii Moderaterne (Socjalliberałowie), Konservative (Konserwatyści) i SF (Socjaliści) chcą zmienić zasady dotyczące kwot CO2, aby prywatne samoloty nie były zwolnione z tych przepisów. W ciągu najbliższych kilku lat „darmowe kwoty” wykorzystywane przez niektóre linie lotnicze zostaną stopniowo wycofane, a ceny biletów będą stopniowo rosnąć.
Migawki ze sceny politycznej:
Partie opozycyjne „niebieskiej” koalicji (Liberal Alliance, Konservative, Danmarksdemokraterne) wzywają Venstre (Liberali) do przyłączenia się do nich i prowadzenia kampanii na rzecz czysto „niebieskiego” rządu prawicowego w 2026 roku. Lider Venstre jest niechętny, ponieważ jako część rządu centrowego z Socialdemokratiet i Moderaterne udało im się wprowadzić wiele liberalnych działań.
DF (Konserwatyści Narodowi) nie są mile widziani w nowym „niebieskim” bloku, który buduje Inger Støjberg (Danmarksdemokraterne) z Alexem Vanopslaghem (Liberal Alliance) i Moną Juul (Konservative). Powód jest prosty - jedno narodowe ugrupowanie (Danmarksdemokraterne) wystarczy w sojuszu.
W powiększeniu
Czy chuligańscy kibice piłkarscy są w Danii problemem? Po niewiarygodnym poziomie przemocy, jaki zaprezentowali kibice FCK i Brøndby na niedawnym meczu, Ministerstwo Sprawiedliwości chce zająć się kulturą przemocy wśród chuliganów. Pierwszym krokiem jest wprowadzenie kamer rozpoznających twarze na stadionach, aby można było egzekwować zakazy wstępu dla agresywnych kibiców. W przyszłości minister chce również umożliwić publiczny dostęp do rejestru chuliganów. Jego zespół obecnie bada możliwości prawne.
Rejestr chuliganów to lista osób, które miały problemy z policją w związku z wydarzeniami sportowymi. Rejestr został utworzony w 2008 roku i dostęp do niego ma wyłącznie policja. Jeśli dostęp do niego zostanie upubliczniony, może to wpłynąć na status społeczny chuliganów, ich sytuację w pracy, rodzinie itd.
Czy epidemia fentanylu dotarła do Danii? Narkotyki, które mogą „zamienić ludzi w zombie”, opioidy, stają się problemem w Danii. Opioidy to grupa leków, które mogą łagodzić ból w ośrodkowym układzie nerwowym (fentanyl, heroina, metadon, oksykodon, morfina i tramadol). Aby monitorować sytuację, rząd będzie analizował ścieki z sześciu największych miast (Kopenhaga, Aarhus, Aalborg, Odense, Esbjerg i Næstved). Dzięki uzyskanym danym chcą stworzyć mapę rozkładu różnych opioidów.
Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje również surowsze kary dla dilerów opioidów (zastąpienie grzywien karą więzienia) oraz większą kontrolę nad mediami społecznościowymi i „kioskami” (małymi sklepikami), aby ich identyfikować. Opioidy są uważane za bardziej niebezpieczne niż kokaina.
Duńska gospodarka
Tygodniowy przegląd ekonomii
Unia Europejska rozpocznie dochodzenie w sprawie platformy TEMU. Aż 92 miliony osób w Europie regularnie dokonuje zakupów za pośrednictwem aplikacji TEMU. Chińska platforma umożliwia zewnętrznym sprzedawcom umieszczanie swoich ofert, co niemal oznacza brak kontroli nad jakością produktów. W ten sposób niebezpieczne produkty trafiają do Europy, stanowiąc zagrożenie dla zdrowia publicznego.
Przewodnik po wspólnych wydatkach rodzinnych. Z badań wynika, że pary, które kłócą się o finanse, są o 70% bardziej narażone na rozwód. Przeczytaj ten przewodnik, aby dowiedzieć się, jak mądrze zarządzać wspólnymi finansami i uniknąć niepotrzebnych konfliktów.
Ministerstwo Skarbu umożliwi gminom umorzenie długów właścicieli nieruchomości w wyjątkowych sytuacjach. Po sprawie Gitty Ravn, która przez błąd w systemie informatycznym została zobowiązana do zapłaty podatku od nieruchomości za całą okolicę, Ministerstwo pozwoli gminom umarzać takie absurdalne przypadki.
Co można znaleźć w zamkniętych grupach na Facebooku? Można tam kupić karty parkingowe dla osób niepełnosprawnych, oferować swoje prawo jazdy, aby przyjąć punkty karne za innego kierowcę, a nawet zaproponować swój samochód do przewozu narkotyków. Jednak policja intensyfikuje działania mające na celu monitorowanie zamkniętych grup na Facebooku, aby identyfikować nielegalne działania.
W powiększeniu
Podatki komunalne na rok 2025: Każda gmina (kommune) w Danii może samodzielnie ustalać lokalną stawkę gminnego podatku dochodowego oraz podatku od nieruchomości. W rzeczywistości większość Twojego podatku dochodowego trafia do budżetu gminy, dlatego poziom opodatkowania zależy od miejsca zamieszkania.
Osiem gmin zdecydowało się na podwyższenie lokalnego podatku dochodowego: Vejen (+0,47%), Fanø (+0,33%), Esbjerg (+0,3%), Helsingør (+0,3%), Lemvig (+0,24%), Randers (+0,2%), Rudersdal (+0,16%) i Greve (+0,07%).
Trzy gminy postanowiły obniżyć lokalny podatek dochodowy: Kopenhaga (-0,1%), Gentofte (-0,1%) i Frederikssund (-0,1%).
Dwie gminy obniżyły stawki podatku od nieruchomości komercyjnych: Fredericia i Høje-Taastrup.
Kto walczy o ostatnie tereny rolnicze? Liczba rolników w Danii maleje, a gospodarstwa coraz rzadziej pozostają w rękach jednej rodziny, co pokazuje najnowszy film dokumentalny DR pt. “Farmer Blood”.
Do 2010 roku tylko rolnicy mogli nabywać ziemię rolną. Po zmianie przepisów rozpoczął się wyścig o tereny między inwestorami, fundacjami a funduszami emerytalnymi.
Inwestorzy budujący farmy fotowoltaiczne są skłonni zapłacić dwukrotnie więcej niż rynkowa wartość ziemi rolniczej – niektórzy oferują nawet 500 000 DKK za hektar.
Również państwo wykupuje tereny rolne, by przekształcić je w lasy i obszary mokradeł. W najbliższych latach planuje się przekształcenie 400 000 hektarów w lasy.
Równocześnie rozwijają się miasta oraz infrastruktura drogowa, co również odbywa się kosztem gruntów rolnych.
Dania potrzebuje więcej przestrzeni, by osiągnąć cele związane z zalesianiem, zieloną energią i innymi projektami ekologicznymi. Każdy metr kwadratowy będzie się liczył w przyszłości, a wartość gruntów, według prognoz, przynajmniej się podwoi.
Kącik przedsiębiorcy
Wezwanie do działania: Pomóż Aalborg Institute for Development zorganizować więcej kursów biznesowych w języku angielskim dla przedsiębiorców. Instytut prowadzi obecnie działania lobbingowe na rzecz zwiększenia liczby takich kursów i potrzebuje danych, które wzmocnią ich argumentację. Wypełnij tę ankietę – zajmie Ci to tylko minutę.
Porada tygodnia! Jeśli chcesz założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (ApS), rozważ najpierw założenie spółki holdingowej. Kapitał z holdingu można wykorzystać na uruchomienie ApS. Dlaczego warto mieć strukturę holdingową? (a) Ułatwia sprzedaż firmy – umożliwia proste przeniesienie własności bez opodatkowania; (b) Możesz przenieść zyski z ApS po opodatkowaniu, aby chronić je na wypadek bankructwa ApS; (c) Nie musisz wypłacać środków jako dywidend, aby inwestować je w inne firmy, akcje, obligacje lub nieruchomości.
Życie codzienne w Danii
Wgląd w duński styl życia
Wesołych Świąt, drodzy czytelnicy! Gdy dzwony wybiły północ 1. listopada, sezon świąteczny został w Danii oficjalnie otwarty. Jeśli zwróciliście uwagę, mogliście zauważyć, że ostatniego dnia października pracownicy rozwieszali światełka nad ulicami, a nawet przy kultowym Hotelu L’Angleterre. Gdy Halloween schodzi ze sceny, świąteczny blask jest gotów zająć jego miejsce.
W tym roku 1. listopada idealnie zbiegł się z początkiem miesiąca i otworzył go J-Day, jedno z największych świątecznych wydarzeń w kraju. J-Day tradycyjnie obchodzony jest w pierwszy piątek listopada i stanowi symboliczne wejście w zimowy sezon. Święto zostało stworzone 34 lata temu, w 1990 roku, kiedy to duński browar Tuborg po raz pierwszy wprowadził swoje świąteczne piwo „Tuborg Julebryg”, co dosłownie oznacza świąteczny trunek.
W J-Day pracownicy Tuborga w całym kraju przebierają się za „piwne elfy”, znane również jako nissedreng, i rozdają Julebryg w barach, kawiarniach i pubach w całej Danii. Co wyróżnia ten napój spośród innych piw, to jego ciemniejsza barwa i bardziej słodowy smak, uwarzone z nutą karmelu i oczywiście lukrecji.
Gdy zegar wybija 20:59, pojawiają się ciężarówki Tuborga w rytm świątecznej muzyki, a pierwsze kufle są napełniane. To trudne do przeoczenia widowisko, pełne konfetti w kształcie śnieżynek, świątecznych czapek i innych dekoracji.
Chociaż J-Day początkowo powstał jako wydarzenie komercyjne, szybko zakorzenił się w duńskiej kulturze, stając się okazją do cieszenia się nadchodzącymi kolędami i chłodnymi dniami. W całej Skandynawii istnieją inne tradycyjne sezonowe napoje tego typu. W Szwecji jest to Julmust, słodki, ciemny, gazowany napój, który przypomina piwo korzenne, ale nie zawiera alkoholu (często sprzedaje się go nawet lepiej niż Coca-Cola!). W Norwegii jest to Julebrus, słodka i owocowa soda – w każdym regionie kraju można znaleźć jej różną edycję.
Tygodniowy przegląd
Możesz oddać nielegalną broń na policję bez ryzyka kary. W listopadzie możesz anonimowo przekazać nielegalną broń na wyznaczonych posterunkach policji. Sprawdź stronę internetową regionalnej policji, aby zobaczyć, gdzie można to zrobić. Ostatni raz taka możliwość była w 2017 roku. Granatów i materiałów wybuchowych nie należy przynosić na posterunek; zamiast tego zadzwoń pod numer 114, aby umówić się na specjalny transport.
200 000 drzew posadzonych przez fabrykę trumien Tommerup Heilskov. „Jedno drzewo za każdą dostarczoną trumnę” – pod tym hasłem firma posadziła 200 000 drzew w ciągu ostatniej dekady. Inicjatywa ta zainspirowała inne fabryki trumien w Szwecji i Norwegii do podjęcia podobnych działań.
W Danii zostały tylko dwa miejsca, w których można zobaczyć słonie. Po tym, jak zoo w Aalborgu uśpiło swoje ostatnie dwa słonie, tylko Zoo w Kopenhadze oraz Knuthenborg Safaripark nadal mają słonie.
Grupy łowców zorzy polarnej stały się viralowe. Grupa na Facebooku „Nordlysvarsel i Danmark” (Ostrzeżenie o Zorzy Polarnej) ma już 283 000 członków i co tydzień przybywa od trzech do ośmiu tysięcy nowych osób. Faktycznie, polowanie na zorzę polarną stało się tak popularne, że w popularnych miejscach na obserwację można dosłownie potknąć się o ludzi w środku nocy.
Co zrobić, gdy biuro podróży nie dotrzymuje obietnic? Możesz złożyć skargę do Pakkerejse-Ankenævnet (Rada Apelacyjna ds. Pakietów Turystycznych). Ostatnio liczba spraw w Radzie Apelacyjnej gwałtownie wzrosła, dlatego ostrzegają podróżnych, aby dokładnie sprawdzali dokumenty przed podpisaniem umowy z biurem podróży.
Najpierw musisz zgłosić problem bezpośrednio do biura podróży natychmiast po jego wystąpieniu, a nie po zakończeniu podróży. Należy dać im szansę na reakcję i naprawienie problemu.
Dokładnie czytaj opis hotelu i recenzje online. Uważnie sprawdź potwierdzenie zamówienia, aby upewnić się, że dodatkowe opcje są wliczone. Składaj reklamację bezpośrednio do biura podróży. Dokumentuj problemy zdjęciami i filmami. Skup się na największym problemie.
Właściciele nieruchomości mają prawo zamykać na swojej posesji bezpańskie zwierzęta. Właściciele zwierząt mają obowiązek trzymać je na własnej posesji. Jeśli zwierzęta błąkają się po cudzej posesji i stanowią poważne utrapienie, ich właściciel może zostać ukarany mandatem. Jeśli złapiesz zwierzę, musisz zgłosić to na policję, aby można było odnaleźć właściciela.
Międzynarodowa społeczność w Danii
Ukazał się piąty odcinek z serii „Found in Translation” autorstwa Ali Lewis, zatytułowany „Złe Rodzicielstwo. W Duńskim Stylu”. Przeczytaj fragment:
„Niewiele potrzeba, aby poczuć się jak zły rodzic. Dziś rano, jadąc rowerem na jogę (proszę, staram się tu trochę podbudować swój wizerunek), minęłam dom pięknie i starannie udekorowany na Halloween. Odkryłam, że Duńczycy są w tym mistrzami – ich entuzjazm do sezonowych dekoracji, pieczenia i starannie zaplanowanych rozrywek jest imponujący, a ja sama niestety w tej sztuce zupełnie nie domagam.”
Ukazał się także trzeci odcinek z serii „Jak żyć jak miejscowy” autorstwa Stephanie Mannings, zatytułowany „Café Sorgenfri”. Przeczytaj fragment:
„Café Sorgenfri to miejsce kultowe dla wtajemniczonych. Nazwa Sorgenfri oznacza ‘bez trosk’, co idealnie tu pasuje. Powstała jako jeden z najstarszych pubów Kopenhagi, otrzymując pierwszą licencję w 1882 roku.”
Tablica ogłoszeń
Online, 4 listopada, 17:30 - 18:30: Nowy w Danii? Nabo organizuje dwa darmowe wydarzenia online, które wprowadzą Cię w świat ponad 30 poradników dla osób osiedlających się w Danii. Uczestnicy otrzymają dwutygodniowy bezpłatny dostęp do nabo (wraz z wszystkimi przewodnikami) oraz cztery darmowe poradniki do zachowania na stałe. Zapisz się tutaj. Drugie wydarzenie odbędzie się 6 listopada, 10:30 - 11:30. Zapisz się tutaj.
Aarhus, 6 listopada, 16:30 - 18:30: Weź udział w spotkaniu networkingowym między Duńczykami a obcokrajowcami, podczas którego odbędzie się debata o przyszłości Danii w Radzie Bezpieczeństwa ONZ i prezydencji w UE oraz wpływie tego na współpracę obu organizacji. Gdzie? Kulturhus Bunkeren (Olof Palmes Allé 11, 8200). Zgłoszenia przez e-mail: kurtnielsen.kn@gmail.com
Kolding, 7 listopada, 10:00 - 15:00: Poznaj szybko rozwijający się rynek Zambii w zakresie zrównoważonego rozwoju na konferencji ZamNordic. W miarę jak świat kieruje swoją uwagę na Afrykę, wydarzenie to daje szansę nawiązania kontaktów z liderami branży, poznanie efektywnych rozwiązań i odkrycie możliwości inwestycyjnych wspierających zrównoważony rozwój Zambii. Zainspiruj się dzięki wnikliwym prezentacjom, profesjonalnemu networkingowi oraz innowacyjnym pomysłom. Zapisz się tutaj.
Kopenhaga, 12 listopada, 17:00 - 19:30: Czy znasz (nie)pisane zasady w swoim miejscu pracy? Czy wiesz, jakie są Twoje prawa i obowiązki jako pracownika w Danii? Zastanawiasz się, jak rozwiązywać konflikty w zespole? Warsztat ten pomoże Ci zrozumieć kulturę pracy w Danii.
Międzynarodowe media o Danii HQ
Dania: „W Pogoni za Szczęściem” (60 Minutes Show, CBS News)
Czy wiesz, że możesz przeczytać Last Week in Denmark w siedmiu językach? Oprócz polskiego możesz nas czytać po Angielsku - Rumuńsku - Hiszpańsku - Turecku - Włosku i Niemiecku.