Last Week in Denmark (09.05 - 15.05) Odcinek 18
Nadchodzi koniec wysokich cen! Kursy dla przedsiębiorców w języku angielskim; 48-godzinna gwarancja dla nowych matek; Finlandia przystępuje do NATO
Szansa dla przedsiębiorców (również tych przyszłych): Czy byłbyś zainteresowany kursami po angielsku dla obecnych jak i przyszłych przedsiębiorców? O tematyce od otwarcia firmy do jej prowadzenia w Danii? Daj nam znać czym byłbyś zainteresowany wypełniając tę ankietę. Wspólnie z naszymi partnerami będziemy współpracować aby dostarczyć to czego potrzebujesz.
Ukraina HQ
Uchodźcy
Infolinia dla uchodźców z Ukrainy: Czerwony Krzyż w Danii utworzył infolinię dla uchodźców z Ukrainy ( +45 35 29 96 60), z której można korzystać od poniedziałku do piątku (od 10 do 15). Jeśli mówisz tylko po ukraińsku lub rosyjsku, możesz zadzwonić we wtorek lub czwartek.
Do czego możesz użyć infolinii?
Pomoc w umówieniu się na wizytę u lekarza
Pomoc praktyczna
Wolontariaty
Szkolenia językowe i kawiarnie online
Ubrania
Wyszukiwarka Czerwonego Krzyża: Z usługą wyszukiwania można się skontaktować za pośrednictwem poczty e-mail: tracing@rodekors.dk lub telefonu: 35 25 92 00. Można jej użyć do ponownego nawiązania kontaktu z członkami rodziny, jeśli zostaliście rozdzieleni przez wojnę.
Dział duńskiej polityki
Gra polityczna
Pomoc inflacyjna: Życie w Danii stało się droższe, a dla niektórych osób oznacza to mniej jedzenia na stole. Aby wesprzeć tych, którzy borykają się z trudnymi czasami z powodu inflacji, rząd musi znaleźć 3 miliardy DKK.
W pierwszej rundzie negocjacji rząd zaproponował w ustawie budżetowej większy deficyt (w zasadzie po to, by wydać więcej pieniędzy niż mamy). Inne partie polityczne odrzuciły ten pomysł w obawie, że spowoduje to dalszy wzrost inflacji.
Teraz rząd proponuje zabrać 3 mld DKK z inwestycji publicznych. Jednak pozostałe strony są nadal sceptyczne i jest duża szansa, że negocjacje przeciągną się miesiącami. Oczekiwana pomoc nie nadejdzie w najbliższym czasie.
Ekonomiści sprzeciwiają się pomysłowi dawania ludziom w Danii większej ilości pieniędzy do wydania w czasach wysokiej inflacji.
Dwie minister otrzymały „en politisk næse”: w Danii, gdy minister popełni błąd, może otrzymać ostrzeżenie od Parlamentu, zwane „politisk næse”. Określenie to pochodzi ze staronordyckiego i oznacza wstyd/hańbę. Seria ostrzeżeń może doprowadzić do wotum nieufności ze strony parlamentu, co może skutkować dymisją ministra. Minister transportu (Trine Bramsen) i minister środowiska (Lea Wermelin) otrzymały takie ostrzeżenia, ponieważ ”zapomniały” poinformować parlament o krytycznym piśmie szwedzkiego ministra środowiska przeciwko planowanym składowaniu milionów ton osadów w zatoce Køge w związku z budową sztucznej wyspy, Lynetteholm (Kopenhaga).
Były minister oskarżony o ujawnienie tajemnic państwowych: Claus Hjort Frederiksen (były minister Venstre - Partii Liberalnej) został oskarżony o ujawnienie ściśle tajnych informacji. Parlament będzie musiał teraz zagłosować, czy znieść jego immunitet parlamentarny. Ze względu na tajny charakter sprawy nie wiadomo, o jakie informacje chodziło ani komu zostały udostępnione.
Nowe prawa i strategie
1,5 miliarda DKK na obronę Arktyki: rząd zawarł porozumienie z większością parlamentarnych partii politycznych w celu zwiększenia zdolności obronnych Arktyki. We współpracy z Naalakkersuisut (rządem Grenlandii) zostanie ustanowione nowe podstawowe szkolenie wojskowe w celu zwiększenia szans obywateli Grenlandii na udział w obronie Grenlandii. Większość pieniędzy trafi na drony obserwacyjne i radar obserwacji powietrznej na Wyspach Owczych.
Emeryci mile widziani na rynku pracy: rząd zawarł porozumienie z większością parlamentarnych partii politycznych, aby umożliwić emerytom uzyskiwanie dochodów z pracy bez wpływu na ich emerytury. Dotyczy to jednak tylko zawodów, które wspierają ukraińskich uchodźców, takich jak żłobki, przedszkola, szkoły itp.
48-godzinna gwarancja dla nowych matek: Od 2023 roku, zostanie zatrudnionych więcej położnych i zapewnione będzie więcej miejsc na oddziałach porodowych, aby nowe matki mogły spędzić w szpitalu co najmniej 2 dni po porodzie.
Referendum 1. czerwca
Przeczytaj więcej o referendum 1. czerwca w artykule autorstwa naszego redaktora, Narcisa George'a Matache.
Głosujący na „NIE”: Tylko trzy partie polityczne prowadzą kampanię na „NIE” w nadchodzącym referendum. Są to Enhedslisten (była komunistyczna, skrajnie lewicowa partia), DF (nacjonalistyczna, prawicowa partia) i Nye Borgerlige (libertariańsko-nacjonalistyczna, skrajnie prawicowa partia). To ciekawe, jak skrajne partie łączą się w nienawiści do projektu europejskiego.
Politycy partii Enhedslisten zostali przyłapani na rozpowszechnianiu kłamstwa „że Dania będzie zmuszona do znacznych inwestycji w obronę”, jeśli dołączy do Unijnej współpracy w zakresie bezpieczeństwa i obrony. Ministerstwo Obrony i eksperci zdemaskowali to kłamstwo, pokazując wyraźnie, że duński parlament jest jedyną instytucją decydującą o takich inwestycjach.
DF twierdzi, „że Dania straci prawo weta w sprawach obrony”. To stwierdzenie również zostało zdementowane przez ekspertów.
Weź ten test, aby zobaczyć, z którą stroną zgadzasz się najbardziej w kwestii Unijnej współpracy w zakresie bezpieczeństwa i obrony.
Duński przemysł obronny traci miliony, ponieważ nie mogą być częścią projektów współpracy obronnej Unii Europejskiej.
Dział duńskiej ekonomii
Koniec wysokich cen: Według Ministerstwa Finansów ceny wrócą do normy na początku przyszłego roku, gdyż przewidziane jest że inflacja spadnie poniżej 2%. Gospodarka wciąż prężnie się rozwija, spodziewamy się wzrostu o 3,4% w 2022 r. Oczekuje się też, że w 2023 r. Twoja pensja wzrośnie bardziej niż ceny, a zatem będziesz mógł sobie pozwolić na więcej.
Jednak według jednego z dyrektorów duńskiego przemysłu, Leifa Nielsena, ceny żywności mogą utrzymywać się na wysokim poziomie przez kilka lat. Czemu? Silne susze w kilku częściach świata; wojna na Ukrainie i niepewność na rynkach finansowych. Przyznał jednak, że spadek cen energii będzie oznaczał również tańszą żywność.
Tymczasem inflacja wciąż bije rekordy. Całkowite ceny konsumpcyjne wzrosły o 6,7% od kwietnia 2021 r. Jest to najwyższy roczny wzrost od 1984 r.
Rachunek za energię: Według Forsyningstilsynet cena energii elektrycznej dla przeciętnego konsumenta wzrosła o 1953 DKK rocznie. W porównaniu do końca 2021 r. w pierwszej połowie 2022 r. cena wzrosła o 18%. Obecnie cena za kWh wynosi 321,55 øre. Zachęca się do sprawdzenia rachunku za energię i sprawdzenia, czy konieczna jest zmiana dostawcy.
Dział życia codziennego w Danii
Sześć miesięcy więzienia: 43-letni mężczyzna z Esbjerg został skazany na sześć miesięcy więzienia za groźby wobec premiera na Facebooku. Art. 119 Kodeksu Karnego chroni osoby pełniące służbę publiczną przed groźbami użycia przemocy.
Kultura
Eurowizja 2022: Dania ponownie (drugi rok z rzędu) nie zakwalifikowała się do finału konkursu muzycznego. Finały Eurowizji 2022 odbyły się w sobotę w Turynie (Włochy). Wyniki: Ukraina wygrała konkurs z tradycyjną/rapową piosenką. Mołdawia była na drugim miejscu wśród publiczności, a Wielka Brytania zdobyła najwięcej punktów od jury.
Wiadomości lokalne
Kopenhaga: Po obejrzeniu filmu dokumentalnego o tym, jak obcokrajowcy są oszukiwani przez właścicieli w Kopenhadze, Oliver Hancke postanowił coś z tym zrobić. Poświęcił kilka godzin na stworzenie tej strony internetowej (rentalrules.dk) - cyfrowego oraz bezpłatnego przewodnika po zasadach wynajmu lokali mieszkalnych w Kopenhadze.
Dział Unii Europejskiej
Grenlandia – supermocarstwo czystej energii: Rząd Grenlandii poszukuje inwestorów i firm, które chcą wykorzystać możliwości hydroenergetyczne w dwóch obszarach, Tasersiaq i Tarsartuup. Energia wodna zostanie wykorzystana do produkcji wodoru, który będzie dalej przetwarzany na paliwo.
49 propozycji dla przyszłości Unii Europejskiej: W wyniku rocznych zgromadzeniach obywatelskich w całej Unii Europejskiej, przedstawiono dokument końcowy z 49 propozycjami obywatelskimi. Podczas gdy wiele propozycji nie wymaga zmian w traktatach UE, te najważniejsze z pewnością wymagają, takie jak przyznanie Parlamentowi Europejskiemu prawa inicjatywy ustawodawczej, zniesienie jednomyślności w głosowaniu, od polityki zagranicznej po kwestie podatkowe, tworzenie ogólno unijnego referendum i uczynienie ochrony zdrowia wspólną kompetencją UE.
Zmiany w traktatach UE: Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen popiera ideę dokonywania zmian w traktatach Unii Europejskiej (wiążącą umową między państwami członkowskimi UE) w celu wdrożenia propozycji zgłoszonych przez obywateli Unii Europejskiej. Dania wraz z 12 innymi krajami UE złożyła formalne oświadczenie, że jest przeciw jakimkolwiek zmianom.
Nowa propozycja Macrona: francuski prezydent wykorzystał przemówienie z okazji Dnia Europy, aby zaproponować „nową europejską wspólnotę polityczną”, która obejmowałaby zarówno członków UE, jak i spoza UE. W ten sposób można by włączyć Ukrainę i Wielką Brytanię. Pomysł Macrona znajduje również odzwierciedlenie w pomyśle Enrico Letty stworzenia Konfederacji Europejskiej dla krajów, które chcą przystąpić do Unii Europejskiej.
Finlandia jest gotowa do przystąpienia do NATO: premier Sanna Marin ogłosiła, że popiera to posunięcie. W parlamencie odbędzie się formalne głosowanie (oczekuje się jednak, że przejdzie znaczną większością głosów). Rosja już zagroziła Finlandii, mówiąc, że użyje siły militarnej do obrony swojego interesu narodowego.