Dania na Tacy - Przegląd Tygodnia (Wydanie Specjaln)
Przewodnik Międzynarodowy po Wyborach do Parlamentu Europejskiego
Witamy w specjalnym wydaniu "Last Week in Denmark". Jak wspomnieliśmy w poprzednim wydaniu, edycje z 1 i 9 czerwca będą poświęcone wyborom do Parlamentu Europejskiego.
Kto może głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego?
Obywatele Unii Europejskiej, którzy ukończyli 18 lat.
Polacy głosujący na polskich kandydatów w Danii
Polacy mieszkający w Danii, chcący oddać głos na kandydatów z Polski, mogą to zrobić po wcześniejszej rejestracji do spisu wyborców. Rejestracji można dokonać do 4 czerwca. Utworzono trzy obwody do głosowania w Danii: dwa w Glostrup i jeden w Aarhus.
Kto może głosować na kandydatów z Danii do Parlamentu Europejskiego?
Każdy obywatel Unii Europejskiej z adresem w Danii, który zarejestrował się przed terminem, aby móc głosować na kandydata z Danii.
Jeśli wcześniej głosowałeś w Danii, prawdopodobnie zostałeś automatycznie dodany do rejestru wyborców. Sprawdź swoją skrzynkę eBOKS, czy otrzymałeś wiadomość od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Zdrowia (Indenrigs- og Sundhedsministeriet) zatytułowaną „Du kan stemme til EU-valget”, która jest dwujęzyczna (duńsko-angielska) i powinna zawierać frazę „You have previously applied to vote in the Danish elections, so you do not need to do anything if you want to vote in Denmark.”
Co się stanie, jeśli nie zarejestrowałeś się do głosowania na kandydata z Danii i nie zostałeś automatycznie dodany do rejestru wyborców?
Wciąż możesz głosować na kandydatów ze swojego kraju pochodzenia. Sprawdź w swojej ambasadzie, gdzie możesz głosować w Danii.
Gdzie i kiedy można głosować?
Osoby zarejestrowane do głosowania na kandydata w Danii otrzymają kartę do głosowania, która określa, w którym punkcie wyborczym można głosować.
Może się zdarzyć, że gmina zapomni i z powodu błędu nie wyśle karty do głosowania. Nie zniechęcaj się. Udaj się do najbliższego punktu wyborczego i poproś o możliwość oddania głosu. Jeśli nie będziesz mógł tam głosować, skierują cię we właściwe miejsce.
Możesz głosować w niedzielę, 9 czerwca od wczesnego rana do późnego wieczora.
Na co głosujesz?
Co pięć lat głosujemy, aby wybrać członków Parlamentu Europejskiego. Parlament liczy 720 członków, którzy reprezentują 450 milionów Europejczyków. Z Danii wysyłamy 15 członków Parlamentu Europejskiego.
Pamiętaj! Możesz postawić X obok konkretnego kandydata lub obok partii politycznej. W Danii możesz głosować osobiście na konkretnego kandydata z listy partyjnej. Oznacza to, że jeśli partia zdobędzie na przykład dwa miejsca w Parlamencie, dwa pierwsze najwyżej głosowane osoby zdobędą te miejsca.
Jakie procentowe poparcie musi uzyskać partia polityczna, aby zdobyć jedno miejsce?
Nie ma minimalnego procentu, aby zdobyć miejsce. Jednakże, ponieważ jest tylko 15 miejsc, partia polityczna potrzebuje około 6,7%, aby zapewnić jedną pozycję.
Czy możesz głosować na kandydata z innego regionu Danii?
Tak. W przeciwieństwie do wyborów lokalnych, regionalnych i krajowych, w wyborach do Parlamentu Europejskiego cała Dania jest jednym okręgiem wyborczym, co oznacza, że możesz głosować na kandydata z każdego zakątka Danii.
Czym jest Parlament Europejski?
Parlament Europejski jest jedynym na świecie bezpośrednio wybieranym transnarodowym zgromadzeniem. Członkowie Parlamentu Europejskiego reprezentują interesy obywateli UE na poziomie europejskim.
Wspólnie z przedstawicielami rządów krajów UE, posłowie do Parlamentu Europejskiego kształtują i decydują o nowych przepisach, które wpływają na wszystkie aspekty życia w Unii Europejskiej, od wspierania gospodarki i walki z ubóstwem po zmiany klimatyczne i bezpieczeństwo.
Posłowie do PE poruszają ważne tematy polityczne, ekonomiczne i społeczne oraz chronią wartości Unii Europejskiej: poszanowanie praw człowieka, wolność, demokrację, równość i praworządność.
Parlament zatwierdza budżet UE i kontroluje, jak wydawane są pieniądze. Wybiera również Przewodniczącego Komisji Europejskiej, mianuje komisarzy i pociąga ich do odpowiedzialności.
Na kogo możesz głosować?
Jako obywatel UE niebędący obywatelem Danii, mieszkający w Danii, twoim głównym interesem jest, aby Dania nadal była częścią projektu Unii Europejskiej, aby twój status rezydenta tutaj nie został naruszony. Na szczęście tylko jedna partia polityczna z jedenastu startujących chce, aby Dania opuściła Unię Europejską, a i tak widzą potencjalne referendum dopiero za około dwadzieścia lat.
Główne tematy dyskusji to: zmiany klimatyczne, środowisko i bioróżnorodność; niezależność żywnościowa i energetyczna od innych części świata; produkcja sprzętu wojskowego i współpraca; wsparcie dla Ukrainy; migracja spoza Unii Europejskiej i kontrola graniczna między Danią a Niemcami.
Jak wspomniano wcześniej, na karcie do głosowania znajduje się 11 partii politycznych, każda z listą od dziesięciu do dwudziestu kandydatów. Jest więc mnóstwo opcji do wyboru. Musisz zdecydować, co jest dla ciebie najważniejsze, a następnie sprawdzić kandydatów tej partii. Wybierz się na plac miejski, a na pewno spotkasz któregoś z nich, aby odbyć bezpośrednią rozmowę. Im więcej anglojęzycznych wyborców skontaktuje się z kandydatami, tym bardziej partie będą zachęcone do prowadzenia kampanii w języku angielskim.
Partie są wymienione w kolejności od najbardziej proeuropejskich do najmniej proeuropejskich.
Radikale Venstre (liberałowie społeczni) - część Renew Europe (liberałowie europejscy).
Znana od kilkudziesięciu lat jako najbardziej proeuropejska partia w Danii, dziś o ten tytuł walczy z Moderaterne. Jako partia elit intelektualnych, wielu europejskich urzędników służby cywilnej pochodzenia duńskiego ma swoje korzenie w Radikale Venstre. Jedną z nich jest najbardziej znana i wpływowa duńska komisarz Margrethe Vestager.
Partia przechodzi zmianę pokoleniową, co widać po młodych twarzach na różowych plakatach rozmieszczonych w całym mieście. Przy poparciu 5,6% w najnowszym sondażu partia potrzebuje nieco więcej wsparcia, aby zapewnić sobie jeden mandat. W organizacji panuje jednak optymizm. Zwykle partia radzi sobie lepiej niż w innych wyborach, ponieważ głosy proeuropejscy zwolenników przychodzą na nią. Ostatnim razem partia zyskała 10,1% i dwa mandaty.
Oczekiwania: 1 mandat.
Najpopularniejsi kandydaci: Sigrid Friis Frederiksen (konsultant ds. polityki energetycznej), Anne Sophie Callesen (była posłanka do parlamentu) i Philip Tarning-Andersen (meteorolog).
Posłuchaj naszego podcastu #VOTEHOME z Sigrid Friis Frederiksen (w języku angielskim).
Priorytety:
Zielona transformacja (neutralność klimatyczna do 2040 r., redukcja emisji CO2 o 65% w 2030 r., zjednoczona unia elektryczna, niezależna od rosyjskiego gazu i ropy)
Mniej rolnictwa, więcej natury (zakończenie dopłat bezpośrednich dla rolników i zastąpienie ich dotacjami na zieloną transformację)
Mniej dyskryminacji (wolność bycia sobą w dowolnym miejscu w Europie)
Stosunek do Unii Europejskiej: Partia pragnie silniejszej Unii Europejskiej, ponieważ kryzysy klimatyczne, migracyjne i bezpieczeństwa można rozwiązać jedynie na szczeblu europejskim.
____________________________________________________________________________
Moderaterne (liberałowie społeczni) - część Renew Europe (liberałowie europejscy).
Po tym jak przejęli od Radikale Venstre środkową pozycję pomiędzy lewicą (czerwoni) i prawicą (niebiescy) w Danii, teraz walczą o tytuł najbardziej proeuropejskiej partii w kraju. Należą do tej samej rodziny i wyznają mniej więcej podobną ideologię, walczą o prawie ten sam elektorat, więc ciekawie kogo poprą proeuropejscy zwolennicy.
W kampanii prezentują bardzo odważne postulaty. Np. kolejne referendum w Danii w sprawie przyjęcia euro i przyłączenia się do współpracy policyjnej i migracyjnej na poziomie europejskim. Z najnowszego sondażu wynika, że poparcie w granicach 7,4% wystarczy na jeden mandat.
Oczekiwania: 1 mandat.
Najpopularniejsi kandydaci: Stine Bosse (kobieta biznesu światowej sławy), Bergur Løkke Rasmussen (poseł do Parlamentu Europejskiego), Barikan Solecki.
Posłuchaj naszego podcastu #VOTEHOME ze Stine Bosse (w języku angielskim)
Priorytety:
Wolność i pokój w Europie (wzmocnienie współpracy wojskowej na szczeblu europejskim, wspólne pozyskiwanie i produkcja sprzętu wojskowego, nieograniczone wsparcie dla Ukrainy)
Wspólne zakończenie kryzysu klimatycznego (chcą, aby UE wywiązała się z już ambitnych celów klimatycznych, kwot CO2 na produkcję żywności i lepszego systemu wsparcia dla zielonego przemysłu)
Rozwiązanie kryzysu migracyjnego (zabezpieczenie granic zewnętrznych UE i utworzenie wspólnych ośrodków dla osób ubiegających się o azyl, zawarcie porozumień z krajami Afryki w sprawie wysyłania nielegalnych migrantów na ich kontynent)
Stosunek do Unii Europejskiej: Partia chce silniejszej Unii Europejskiej w takich obszarach jak klimat, wojsko/obrona i migracja. Uważają też, że Unia stała się zbyt biurokratyczna i chcą uprościć niektóre procedury.
____________________________________________________________________________
Alternativet (Zieloni) - część Europejskich Zielonych / Wolnego Sojuszu Europejskiego.
Zawsze można spodziewać się ciekawej kampanii Zielonych w Danii. Rozejrzyj się za plakatami „JAN” rozsianymi po całym mieście i zwróć uwagę, ile odmian możesz rozpoznać. Wydaje się, że w każdej turze wyborczej partia musi ciężko pracować, aby choćby marzyć o zdobyciu mandatu. Z wynikiem 2,4% w najnowszym sondażu, jedynie silny odsetek młodych ludzi, którym zależy na zmianie klimatu lub legalizacji konopi indyjskich, może zapewnić im pierwszy w historii mandat w Parlamencie Europejskim.
Oczekiwania: 1 mandat.
Najpopularniejsi kandydaci: Jan Kristoffersen (prawnik), Karoline Lindgaard (studentka administracji państwowej), Petar Socevic (prawnik i były lider partii – Dania dla Wszystkich).
Posłuchaj naszego podcastu #VOTEHOME z Janem Kristoffersenem (w języku angielskim)
Priorytety:
Zielone rolnictwo (zakończenie dotacji dla dużych rolników przemysłowych i zastąpienie ich wsparciem dla małych gospodarstw ekologicznych, system kwot CO2 dla rolnictwa)
Więcej dzikiej przyrody (UE powinna przestrzegać Paktu na rzecz regeneracji przyrody)
Lepszy dobrostan zwierząt (wprowadzenie praw zwierząt, przejście z hodowli przemysłowej na chów na wolnym wybiegu)
Stosunek do Unii Europejskiej: Partia pragnie silniejszej Unii Europejskiej w takich obszarach jak klimat, środowisko i regeneracja przyrody.
____________________________________________________________________________
SF (Socjaliści) – część Europejskich Zielonych / Wolnego Sojuszu Europejskiego.
Obecnie trzecia pod względem popularności partia polityczna w Danii (13%), oczekiwania w obozie socjalistycznym są bardzo duże. Pierwsze od bardzo długiego czasu wybory do UE bez Margrethe Auken, będą prawdziwym sprawdzianem dla młodych liderów partii. Podobnie jak Radikale Venstre, w SF, która jest obecnie partią młodych rodzin z dziećmi, następuje zmiana pokoleniowa.
Oczekiwania: 2 mandaty.
Najpopularniejsi kandydaci: Kira Marie Peter-Hansen (posłanka do Parlamentu Europejskiego), Rasmus Nordqvist (były poseł do Parlamentu), Villy Søvndal (były lider partii i minister spraw zagranicznych).
Posłuchaj naszego podcastu #VOTEHOME z Kirą Marie Peter-Hansen (w języku angielskim)
Priorytety:
Bardziej ekologiczna Europa (redukcja emisji CO2 o 65% do 2030 r., reforma dotacji rolnych, aby rolnicy mogli przejść na bardziej ekologiczny sposób upraw, więcej zielonej energii, więcej i szybszych połączeń kolejowych oraz wyższe podatki od lotów)
Bogata przyroda i czysta woda pitna (silniejsze ustawodawstwo UE dotyczące różnorodności biologicznej i obszarów dzikiej przyrody, zarówno na lądzie, jak i na wodzie, inwestuje w oczyszczanie źródeł wody pitnej)
Zakaz stosowania niebezpiecznych chemikaliów (zaprzestanie stosowania środków chemicznych wpływających na nasze zdrowie i hormony, zakończenie stosowania PFAS i pestycydów typu RoundUp).
Stosunek do Unii Europejskiej: Partia chce silniejszej Unii Europejskiej w obszarach takich jak klimat, środowisko i niebezpieczne chemikalia, nie chce jednak zaangażowania Europy w obszarach społecznych, takich jak płaca minimalna.
Venstre (Liberałowie) – część Odnówmy Europę (Europejscy Liberałowie)
W poprzednich wyborach do Parlamentu Europejskiego (2019), zmartwieniem Venstre było czy dostaną 3 czy 4 mandaty. Tym razem nie wiadomo czy zdobędą chociaż jeden. Partia, która zebrała najwięcej głosów poprzednio, tym razem ma 7.6% poparcia, co powinno wystarczyć na jeden mandat.
Chociaż wraz z Radikale Venstre i Moderaterne należą do Europejskich Liberałów, są najbardziej konserwatywną i najmniej proeuropejską partią z tych trzech. Popierają na przykład kontrolę graniczną między Niemcami a Danią.
Oczekiwania: 1 mandat
Najpopularniejsi kandydaci: Morten Løkkegaard (członek Parlamentu Europejskiego); Asger Christensen (członek Parlamentu Europejskiego); Ulla Tørnæs (była minister)
Posłuchaj naszego podcastu #VOTEHOME z Jonasem Pullichem (po angielsku)
Najważniejsze priorytety:
Europa powinna być w stanie się bronić (Silniejsza współpraca w zakresie obrony i bezpieczeństwa na szczeblu europejskim);
Silniejsze granice zewnętrzne (Centra uchodźcze poza Europą; silniejsze granice aby przeciwdziałać nielegalnej migracji; położenie kresu przeprawom migrantów przez Morze Śródziemne);
Zielona energia i niezależność od rosyjskiego gazu (uproszczenie procedur administracyjnych aby przyspieszyć zieloną transformację).
Stosunek do Unii Europejskiej: Partia chce silniejszej Unii Europejskiej w zakresie wspólnych interesów, takich jak obrona, bezpieczeństwo i migracja, natomiast mniejszej ingerencji w kwestie społeczne, takie jak minimalna płaca.
Enhedslisten (Czerwono-Zieloni) – część Lewicy (Europejscy Socjaliści)
W Enhedslisten nastąpiła zmiana paradygmatu. Partia znana ze sprzeciwiania się Unii Europejskiej, z wieloma członkami należącymi do Ruchu Przeciwko Unii Europejskiej, zdecydowała nie opowiadać się nadal za wyjściem z NATO i UE.
Wraz z ich proeuropejską postawą wzrosło poparcie. Według ostatniego sondażu mają 8.3% poparcia, co powinno zdecydowanie wystarczyć na 1 mandat.
Oczekiwania: 1 mandat
Najpopularniejsi kandydaci: Per Clausen (były członek parlamentu i obecny polityk lokalny w Aalborgu); Frederikke Hellemann (doradczyni polityczna ds. polityki UE); Nana Hojlund (przewodnicząca lokalnego związku w Randers).
Najważniejsze priorytety:
Szybkie i nocne połączenia kolejowe między dużymi europejskimi miastami (podróżowanie po Europie powinno być przyjazne dla środowiska; obniżone ceny biletów InterRail i podniesienie podatków za loty);
Większa równość (położenie kresu unikaniu podatków, przestępczości gospodarczej i spekulacjom gospodarczym w czasie kryzysów);
Uznanie Palestyny (UE powinna powstrzymać atak Izraela na ludność Gazy).
Stosunek do Unii Europejskiej: Partia chce silniejszej Unii w obszarach takich jak klimat i środowisko, jednocześnie krytykując zbyt mało ambitne ustawodawstwo w różnych kwestiach.
Socialdemokratiet (socjaldemokraci) – część Postępowego Sojuszu (europejscy socjaldemokraci)
Druga najpopularniejsza partia w poprzednich wyborach do Parlamentu Europejskiego (2019) ma szansę na największą liczbę głosów (20%) i co najmniej 3 mandaty. Mimo bycia częścią Postępowego Sojuszu, jednego z najbardziej proeuropejskich zgromadzeń członków PE, nie są oni najbardziej proeuropejscy w Danii, a wręcz daleko im do tego.
Oczekiwania: 3 mandaty
Najpopularniejsi kandydaci: Christel Schaldemose (członkini Parlamentu Europejskiego); Niels Fuglsang (członek Parlamentu Europejskiego); Marianne Vind (członkini Parlamentu Europejskiego)
Najważniejsze priorytety:
Bezpieczeństwo (wspólne pozyskiwanie i produkcja sprzętu wojskowego na szczeblu UE);
Migracja (silniejsze granice zewnętrzne i centra uchodźcze poza UE);
Środowisko wolne od toksyn (zakaz PFAS i niebezpiecznych chemikaliów, które wpływają na zdrowie i zmieniają hormony).
Stosunek do Unii Europejskiej: Partia chce silniejszej Unii Europejskiej w kwestiach takich jak klimat, środowisko, obronność/wojsko i migracja, natomiast mniejszej ingerencji w kwestie społeczne, takie jak minimalna płaca.
Konservative (konserwatyści) – część Europejskiej Partii Ludowej (EPP)
Wciąż podnosząc się po dotkliwej porażce w wyborach parlamentarnych, Konservative stawiają sobie za cel zdobycie chociaż jednego mandatu, który tradycyjnie mają w Parlamencie Europejskim. Według najnowszego sondażu mogą liczyć na 5.4% poparcia, czyli nieco mniej niż potrzebują.
Oczekiwania: 1 mandat
Najpopularniejsi kandydaci: Niels Flemming Hansen (członek duńskiego parlamentu); Marcus Knuth (były członek duńskiego parlamentu); Birgitte Bergmann (była członkini duńskiego parlamentu i lokalna polityczka).
Posłuchaj naszego podcastu #VOTEHOME z Nicklasem Verne (po angielsku)
Główne priorytety:
Obrona i bezpieczeństwo (silniejsza współpraca w pozyskiwaniu i produkcji sprzętu wojskowego; nieograniczone wsparcie dla Ukrainy);
Silniejsze granice zewnętrzne (położenie kresu przeprawom migrantów przez Morze Śródziemne; centra uchodźcze poza UE);
Klimat i środowisko (zielona transformacja powinna być dobrym interesem dla Danii; energetyczna niezależność od Rosji).
Stosunek do Unii Europejskiej: Partia uważa UE za wystarczająco silną w zakresie wspólnych interesów, jak klimat, środowisko, obronność i migracja. Jednocześnie chce mniejszej ingerencji UE w sprawy społeczne, jak urlop macierzyński czy prawa pracowników.
Liberal Alliance (Liberalni Konserwatyści) - część Europejskiej Partii Ludowej (EPP)
Bardzo popularna partia w Danii, zwłaszcza na TikToku (15,2% w najnowszym sondażu opinii), są gotowi po raz pierwszy zdobyć mandaty w Parlamencie Europejskim. Z pomysłami takimi jak wprowadzenie europejskiego podatku od CO2 i europejskich ośrodków dla uchodźców w Afryce, chcą europejskich rozwiązań dla ponadnarodowych problemów. Jednak jednocześnie nie chcą, aby Unia decydowała w takich obszarach jak urlop macierzyński (w rzeczywistości będą walczyć przeciwko dyrektywie, która daje ojcom urlop ojcowski).
Oczekiwania: 2 mandaty
Najpopularniejsi kandydaci: Henrik Dahl (członek duńskiego parlamentu); Mads Strange (doradca polityczny); Thorbjorn Jacobsen (inżynier)
Najważniejsze priorytety:
Bardziej konkurencyjny rynek wewnętrzny (ułatwienie małym i średnim firmom eksportu do innych krajów);
Duński rynek pracy (zakończenie europejskiego zaangażowania w obszarach społecznych, takich jak urlop macierzyński i prawa pracownicze);
Silniejsze granice zewnętrzne i bezpieczeństwo (ośrodki dla uchodźców poza Unią Europejską; wspólne nabywanie i produkcja sprzętu wojskowego)
Stosunek do Unii Europejskiej: Partia chce silniejszej Unii Europejskiej w obszarach takich jak klimat, środowisko, bezpieczeństwo, migracja i gospodarka, przy jednoczesnym zmniejszeniu zaangażowania Unii w obszary społeczne i edukacyjne.
Danmarksdemokraterne (Narodowi Populiści) - część Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR)
Nowa partia rolników z silnym naciskiem na rolnictwo. Chcą, aby Unia Europejska produkowała całą potrzebną żywność lokalnie i zaprzestała histerii związanej ze zmianami klimatu.
Chcą, aby Unia Europejska zbudowała mur na wschodniej granicy i wprowadziła silniejszy nadzór nad południowymi granicami morskimi. Uważają, że masowa imigracja jest najważniejszym problemem i chcą się na tym skoncentrować, jeśli zostaną wybrani do Parlamentu Europejskiego.
Najpierw chcieliby zawrzeć umowy ze wszystkimi krajami Afryki Północnej, aby można było zwracać migrantów przybywających na łodziach. Mają nadzieję, że mniej osób będzie płacić za przeprawę przez morze, jeśli nie dostaną tego, za co zapłacili. Po drugie, chcą znaczących inwestycji w gospodarkę afrykańską, aby podnieść ją ekonomicznie, co zmniejszy liczbę osób chcących wyjechać w poszukiwaniu lepszego życia.
Oczekiwania: 1 mandat
Najpopularniejsi kandydaci: Kristoffer Storm (lokalny polityk z Aalborg); Vivi Altenburg (pracownik publiczny z Varde); Magnus Bigum (młody pracownik metalowy)
Najważniejsze priorytety:
Więcej władzy z powrotem do Danii (mniej zaangażowania Unii Europejskiej w obszary społeczne, takie jak urlop macierzyński);
Granice zewnętrzne (budowa muru na zewnętrznych granicach UE);
Samowystarczalna Europa (niezależność od Rosji i Chin w zakresie energii, sprzętu wojskowego i żywności)
Stosunek do Unii Europejskiej: Partia chciałaby, aby Unia Europejska koncentrowała się na gospodarce, bezpieczeństwie i obronie, przy jednoczesnym zmniejszeniu zaangażowania w obszary społeczne.
Dansk Folkeparti (Narodowi Konserwatyści) - część Tożsamości i Demokracji (Europejscy Nacjonaliści)
Jedyna partia w Danii, która chce wyjścia z Unii Europejskiej. Chcieliby modelu współpracy między Danią a UE na wzór Szwajcarii lub Norwegii. Oznacza to wybór i wprowadzenie niektórych praw UE, bez jakiegokolwiek wpływu na ich tworzenie.
Chociaż chcą wyjścia z Unii Europejskiej, nadal chcieliby współpracy handlowej i policyjnej na poziomie europejskim. Ich największym zmartwieniem jest masowa imigracja (ponad wojnę na Ukrainie czy zmiany klimatu) i chcą zostać wybrani do Parlamentu Europejskiego, aby działać jako strażnicy i przedstawiciele osób, które chcą mniejszej Unii Europejskiej.
Oczekiwania: 1 mandat
Najpopularniejsi kandydaci: Anders Vistisen (członek Parlamentu Europejskiego); Majbritt Birkholm (wiceprezes partii); Tobias Weische (doradca polityczny)
Najważniejsze priorytety:
Polityka migracyjna (nie powinno być wspólnego rozwiązania kryzysu migracyjnego; Dania nie powinna przyjmować uchodźców, a kryminalni cudzoziemcy powinni być deportowani);
Rozszerzenie Unii Europejskiej (nie powinno być rozszerzenia Unii);
Kontrola graniczna (stała kontrola graniczna między Danią a Niemcami i wyjście z układu Schengen)
Stosunek do Unii Europejskiej: Partia chciałaby, aby Dania ostatecznie opuściła Unię Europejską.
I oto jest! Przegląd nadchodzących wyborów i Twoje opcje głosowania. W przyszłym tygodniu przyjrzymy się najważniejszym wydarzeniom z kampanii wyborczej, sytuacji na poziomie europejskim oraz omówimy europejskie partie (wymienione obok każdej duńskiej partii politycznej) i ich rolę.
Dziękujemy za udostępnienie tego przewodnika swoim przyjaciołom i znajomym!